mail-send-error

Called Mail() without being connected Hatası ve Çözümü -2021

mail-send-error

Linux tabanlı sunucularda e-mail gönderme ve alma esnasında hata kodlarını analiz ettiğimizde karşımıza çıkan ”Called Mail() without being connected” hatasının çözümünü bu yazımızda ele alacağız.

Özellikle 3. parti pluginler aracılığı ile gönderim sağlarken karşımıza çıkmaktadır bu hata. Yani aslında  bir iletişim formunuz var ve diğer hostinglerde / sunucularda çalışırken yeni açtığınız sunucuda çalışmayabilir. Sizi şaşırtabilecek bu hatanın çözümü aslında php.ini dosanızın içinde ve basit…

(Plesk Panel İçin Anlatımdır)

Yapmamız gerekenleri adım adım resimli anlatımla açıklayalım:

Plesk panel’den Araçlar ve Ayarlar’a giriyoruz

Genel Ayarlar'dan PHP Ayarlarına Giriyoruz
Kullandığınız PHP sürümünü seçin
Sağ üstten php.ini ayarlarına giriyoruz
(Burada dikkatli oluyoruz, alakasız yerleri değiştirmiyoruz)
ctrl+f ile fsockopen kelimesini aratıyoruz. Eğer disable function komutu içerisinde bu özellik varsa bunu siliyoruz, diğer kodlara dokunmuyoruz. Zaten sorun da bu soketin kullanıma kapalı olmasındandır.

Disable satırı içerisinden bu kelimeyi sildikten sonra alttan kaydet diyoruz ve hatanın giderildiğini, artık iletişim formlarımızın çalıştığını görüyoruz....

Bu hatanın başka sebepleri de olabilir, mesela smtp izinlerinizin açık olması, kullanıcı adı ve şifrede problem ve uyuşmazlık olması, firewall ve antivirüsünüzün bazı özellikleri engellemesi gibi... Tüm bunları deneyerek çözümü bulabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir >>   Error #1046- No Database Selected Hatası

2 yorum

  1. Aygün

    Ne yaptık ne ettik bir türlü contact formu calıştıramadık. Bu dediğiniz ayarlara nereden erişebiliyoruz peki usta?

    1. Story Tech.

      Merhaba, web sitenizin yönetim paneli üzerinden yapabilirsiniz. Bizler örnek olması açısından Plesk Panel de anlattık. Cpanel’de de yapılabilir, Direct Admin’de de hepsinde. Fakat bir Vps-Vds sunucu yerine hazır paket hosting kullanıyorsanız Php ayarlarına müdahale yetkiniz belki olmayabilir. Hizmet sağlayıcınızdan destek isteyebilirsiniz bir ticket açarak öyle bir durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maalesef Spam Kontrolü