WordPress Tema Düzenleyici Yok, Nasıl Geri Getirebilirim?

WordPress Temanın Düzenleyicisine Erişim

 

Tema Düzenleyici Etkin Değilse

 

Dünya üzerinde %60’a yakın web sitesinin aktif olarak kullandığı (İstatistikler sonucu) hazır altyapı olan WordPress temamızın çeşitli nedenlerden dolayı “Tema Düzenleyici” alanına ulaşamayabiliyoruz. Aslında buna sebep olabilecek durumlar genellikle uyguladığımız çeşitli güvenlik tedbirleri, sunucu taraflı yapılan bazı güvenlik güncelleştirmeleri veya site taşıma sonrası ortaya çıkabilecek yazılımsal sorunlar neden olabiliyor diyebiliriz. Hatta siteniz yoğun bir saldırı altında ise bu alanı kapatmak hacklenme hususundan da korunmak için aktif bir rol oynamaktadır. Ayrıca htaccess dosyasına bazı komutlar yazarak istenilmeyen IP’leri web sitenizden engelleme ile ilgili yazımızı da göz atabilirsiniz.

Tema Düzenleyici Alanına Neden İhtiyaç Duyarız?

Kullanmış olduğumuz temamızın functions.php dosyasına manuel bir kod eklemek isteyebiliriz yada scripte bazı filtre kodları eklemek isteyebiliriz, hatta eklenti kullanmadan da bazit bir iki kod ile bazı güncelleme veya ayarlar yapmak isteyebiliriz. İşte burada söz konusu alana girmemiz ve müdahale etmemiz gerekebilir.

İlginizi Çekebilir >>  Adsense Kodu Nereye Eklenir?

 

WordPress Tema Düzenleyici Çalışmıyor

Sizde şuan bu sayfayı okuyor ve bu soruna çözüm arıyorsanız kesinlikle başınızdan geçmekte olan sorunu çözmeye hazırlanıyorsunuz demektir. Evet, aslında çok basit bir iki işlem ile tema düzenleyici alanını yeniden görünür hale getirebiliriz. Yapmamız gereken FTP ile (Veya Panelimizin Dosya Yöneticisini Kullanarak) web sitemizin dosyalarına erişerek ana dizinde bulunan wp-config.php dosyamızı yerel bilgisayarımıza indirmek. Bu esnada söz konusu dosyamızı mutlaka bir kopya alarak yedekleyelim ki hassas bir ayar dosyası olduğundan eğer bir hata ile karşılaşırsak yedekten yükleyerek geri dönebilelim…

 

  • Bir kod editörü aracılığı ile (Notepad++, SublimeText vb) wp-config.php dosyamızı açalım,
  • Hemen üst alanda bulunan define(‘DISALLOW_FILE_EDIT’, true); satırını bulup true olan yeri false olarak değiştirelim.
  • Burada kod ile şu komutu veriyoruz wordpress’e; Dosya düzenleme olasılığını engelleme ve bize aç.
  • Dosyamızı kaydediyoruz ve FTP ile aynı alana (Üzerine yaz diyerek) yüklüyoruz.

Göreceğiniz üzere tema düzenleyicimiz artık aktif olmuş olacaktır.

Sizler de işlem adımlarını bu şekilde yaparak soruna çözüm bulabilir, görüşlerinizi yorum bırakarak iletebilirsiniz.

Hoşçakalın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 7 =