Htaccess Dosyası ile Ip Adresi Engelleme

Web Siteye Gelen  IP Numaralarını .htaccess Dosyası İle Nasıl Engelleriz?

Zaman zaman web sitelerimize rahatsız edici spam saldırıları olur. Bu birçoğumuzun da başından geçmiştir. Sunucularımızı yorarlar, spam e-posta gönderirler, bir sürü firewall işlemleriyle bizleri uğraştırırlar. Aslında gelen bu tür saldırıları sunucuya göndereceğimiz bir dosya ile engelleyebiliriz, tabi ki içeriğine çok  kısa bazı kodlar yazarak.

Bunun için public_html, htdocs veya www dizini altında .htaccess isimli bir dosya oluşturarak veya var ise içerisini açıp aşağıdaki kodları ekleyerek ip adreslerini veya spam yapan/yapması muhtemel ip aralıklarını engelleyebilirsiniz.

order allow,deny
deny from 182.187.22.10
allow from all

Yukarıda tek bir IP adresinin sitemize girişini engelledik, artık kendileri 500 Server hatasını göreceklerdir… Ve eğer ki birden fazla IP adresini engellemek istiyorsak “deny from 182.187.22.10” satırını alt alta kopyalayarak sadece ilgili ip’leri değiştirerek kullanabilirz, dosya hata vermez. Fakat belirli bir IP aralığını engellemek istersek ne yapmalıyız? Örneğin 74.122 ile başlayıp ardışık devam eden bu IP’lerin hiç birini istemiyorsak aşağıdaki gibi aralıklı bir kod yazmalı ve sunucumuza göndermeliyiz:

order allow,deny
deny from 183.67
deny from 86.23
allow from all

İşte hepsi bu kadar. Yine de işlem güvenliği adına kodları değiştirmeden, yani başlarken .htaccess dosyanızın bir yedeğini almanızı tavsiye ederiz. Siz de ip adresi engellemek için yukarıdaki işlemlerle yola çıkabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir >>   Sublime Text 3 Yorum Satırı Kısa Yol Sorunu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maalesef Spam Kontrolü