Sosyal Medya Yönetiminde Yapılan Hatalar

Sosyal Medyada Yanlış Yönetimler

İçinde bulunduğumuz dijital çağın  bir gerekliliği olarak küçük-büyük gözetmeksizin bütün işletmeler sosyal medyada yerini almaya başladı. Başladı başlamasına da kaç tanesi bu  süreci basmakalıp sistematikten öte taşıyabildi? Ne gibi kısır döngülere girdiler? Başarılı olduklarını sanıp yanlış adımları nerelerde atıyorlar? Haydi gelin, bu yazımızda değinelim…  

Sosyal Medya Planı Unutuluyor

Sosyal medya yönetiminin en birinci saç ayağı  elbet ki bir sosyal  medya planı oluşturmaktır. Durum böyle  olunca şirketler de kolları sıvıyor danışmanlarına ilk olarak sosyal medya planı hazırlatıyor.  Fakat bu sosyal  medya planı bir süre  sonra kağıt üstünde kalmaya başlıyor ve asıl takip edilmesi gereken aksiyonlar da unutuluyor.  

Dolayısıyla da asıl amacından çıkan sosyal medya yönetimi sadece reklam amaçlı yazılar yazılan veya sırf orada bulunulması için yapılan kısır döngü paylaşımlara dönüşüyor. Mesela, sadece özel günleri kutlayan logolu bir resim paylaşımı gibi. Halbuki takipçiler sadece böyle şeyler görmeyi istemiyor… 

Kısır Döngüye Sokulmamalı

Bir çoğumuz karşılaşmışızdır, sadece öğretmenler gününü,  yeni yılı, gaziler gününü, bayramları, sevgililer gününü vb. kutlayıp geçen şirket sayfalarını.  Aslında böyle olmamalı. Elbette o günler de kutlanılmalı belki ama bir takipçi, firma ile yakın temas kuramadıkça, ilgili markanın sosyal medyasında kendini göremedikçe bu gibi paylaşımla sadece kısır döngüde kalır ve erir giderler.

 

Sizlere en basitinden kendi yaşadığımız bir örneği vermek isteriz değerli okurlar. İsmini vermek istemediğimiz bir GSM şirketinin sosyal medyasından  kullandığımız hizmeti ile bir soru  sorduk. Soru da çok  gizli,  ticari bir soru da değildi… Pek tabi ki bizlere sadece bir telefon numarası verildi ve orayı (Ulusal çağrı merkezleri numaraları, bizler bilmiyorduk ya) Belki  de ilgili departmana danışılsa bir iki cümle ile bizlere açıklansa idi hem bizim işimiz görülecekti hem de onları takip edipte benzer sorunu yaşayabilecek diğer müşterileri faydalanacaktı. Ayrıca yetkin bir cevap belki de takipçileri arasında fark yaratacaktı.

İlginizi Çekebilir >>   Wordpress Tema'da "Read More" Yazısını Değiştirmek

Özetlersek,

sosyal medya yönetiminde moderasyonun nasıl yapılacağı, nelere dikkat edileceği çok önemlidir. Sırf bulunmuş olmak için bulunulmamalı ve bir sözle artık bu yazımızı noktalamalı: 

Sosyal medyayı yöneten kişiler donanımlı ve ilgili alanda yetkin kişiler olmalı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maalesef Spam Kontrolü