Google sitenizi indexlemiyorsa

Arama Motorları Sitemi İndexlemiyor

 

Google’de Sayfalarım Taranmıyor

 

Son zamanlarda alınan soruların en başını çekmekte olan konulardan birisi de arama motorlarının zaman zaman site sahiplerinin yeni sayfalarının indexleyip indexlemediğidir.  Google başta olmak üzere tüm arama motorları algoritmalarını yeniden düzenlerler ve güncelleme yaparlar.  Durum böyle olunca ilgili arama motorlarının robotları (Örümcek) web sitelerini daha nadir ziyaret eder ve taramayı anında yansıtmayabilir. Dolayısıyla da yeni içeriklerin ve seo sıralamasına da direkt etki eder.

 

 

 

Google indexlemesi nedir ?

Her hangi bir internet sitesinde yayınlanan yazıların google önbelleğine alınma yani sayfanın google ‘a eklenme  işlemine google indexleme işlemi denir .

Webmaster bilgi paylaşım platformlarında konuyla ilgili birçok soruya cevap olunmuş olsa da aslında sırasıyla aşağıdaki işlemleri yaptıktan sonra beklemek en doğrusu olacaktır.

  • Site haritanızın yüklü olup olmadığını kontrol edin, mümkünse güncel bir site haritanız olsun ve search consol’a yükleyin,
  • Google search console’a sitenizi mutlaka kayıtlı olmuş olsun,
  • Robots.txt dosyanız mutlaka olsun ve sitenize Allow (Taramaya Müsaade) verdiğinizden emin olun,
  • Web site altyapınız wordpress ise mutlaka bir seo eklentisi desteği ile yazılarınızı özgün ve  güncel olarak hazırlayın, eğer wordpress kullanmıyorsanız scriptinize uygun bir seo uyarlaması yapın,
  • Sosyal medya desteğinizi arkanıza alın, makalelerinizi sosyal medyadan imlemeyi unutmayın (En doğal backlink yoludur da aynı zamanda),
  • Makalelerinizde kullanmış olduğunuz resimlerin ölçülerine, alaka düzeyine ve etiketlemelerine dikkat edin,
  • Ping sitelerinden ping atın,
  • Sabırla bekleyin.

**Ayrıca robots.txt dosyanızın kontrolünü ve mevcut hatalarını raporlayan ücretsiz, kullanımı kolay  bir araçta aşağıya bırakıyoruz.

Robots.txt dosyanızın doğruluğunu sınamak kolay değildir. Yalnızca, /robots.txt ile bitecek şekilde tam URL’nizi yapıştırın, girişe tıklayın ve raporu görüntüleyip hatalarınızı giderin.

İlginizi Çekebilir >>   Htaccess Dosyası ile Ip Adresi Engelleme

Link:  https://www.websiteplanet.com/tr/webtools/robots-txt/

 

Tüm bunları kusursuz yaptığınızdan eminseniz artık geriye sadece beklemek kalıyor. Emin olun ki google sitenizi fark edecek ve içeriğiniz ile ilgilenecektir.  Ayrıca, https://smallseotools.com/google-index-checker/   aracılığı ile de sitenizin index alıp almadığını kontrol edebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maalesef Spam Kontrolü